ČSP v Hradištku 2018 pro Terezu Mückovou

Hradištko u Sadské hostilo Český skokový pohár poprvé v roce 2017, kdy se tam konala Velká cena Kolína. Letos se tam v rámci extraligového seriálu závodilo podruhé a hlavní soutěž byla vypsaná jako Velká cena Prahy. Její termín připadl na neděli 27. května, kdy vyvrcholily také jednotlivé seriálové túry čtvrtého kola – Czech Junior Cup a kategorie U25.

Během sobotního dne 26. května se v Hradištku u Sadské v rámci dalšího závodního dne Českého skokového poháru konalo také finálové kolo Amateur Tour. Z pětadvaceti kvalifikovaných dvojic se nakonec nejvíce dařilo Alžbětě Ducké s Kirou 3

Na jezdce v rámci finálového kola Amateur Tour čekal parkur stupně ZL. S překážkami 110 centimetrů vysokými si v základním kole poradilo bezchybně celkem dvanáct dvojic. Ty tak postoupily do rozeskakování.

V něm výbornou jízdu předvedla Alžběta Ducká s Kirou 3, která startovala v první polovině startujících. Svým časem 37,52 vteřiny se s velkým náskokem ujala vedení a čekala na výsledky ostatních. Nikomu dalšímu se však tento čas nepodařilo překonat a Alžběta Ducká se tak nakonec radovala z vítězství. Její náskok nakonec činil téměř tři vteřiny.

V rozeskakování celkem čtyři dvojice zopakovaly bezchybnou jízdu a o pořadí tak mezi nimi rozhodoval čas. K vítězné jezdkyni se nejvíce přiblížila Karolína Benešová s koněm Varista, která se tak mohla radovat z druhé příčky. Třetí místo získala Kateřina Návojová a Tessera Betta.

Pro juniory byl připraven parkur s překážkami do 120 respektive 130 centimetrů. Jel se totiž tradičně jako hendikep podle dvou věkových skupin, do kterých jsou účastníci Czech Junior Cupu rozděleni. V rozeskakování, kam postoupily bezchybné dvojice, se dařilo Marině Stropkové s Calme Z. V rozhodující části dojela bez zaváhání v čase 43,49 sekundy, který stačil na třetí příčku. O pouhých sedm setiny sekundy rychleji projela kurzem Lucie Melmerová v sedle holandského valacha Filoubeta. Na překážkách se žádné chyby nedopustila, a tak brala druhé místo. S velkým náskokem zvítězila Tereza Svobodová s Marylandem, která projela trasou rozeskakování čistě a v čase o více než čtyři sekundy lepším než nejbližší soupeřka.

Tereza Svobodová se vítězstvím v Hradištku katapultovala do vedení průběžného pořadí jezdců ve věku od 12 do 15 let. Ve starší kategorii od 16 do 18 let je v čele žebříčku Anna Lani Novak.

Účastníky túry U25 pro jezdce ve věku do 25 let čekalo jednohvězdové ST, překážky tak dosahovaly výšky do 135 centimetrů. Také v tomto případě muselo přijít ke slovu rozeskakování. Kateřina Málková v sedle klisny Dedijtje jej překonala bez zaváhání a v čase, který jí zajistil konečné třetí místo. Pro druhý nejvyšší bodový příděl si dojela Nikola Havránková s Cagonettou, jež také nechybovala. Její čas byl o více než půl sekundy lepší než čas Kateřiny Málkové. Nejrychlejší, a navíc čistou jízdu předvedla dvojice Matouš Kořínek a Good Girl. To samozřejmě znamenalo vítězství a nejvíce připsaných bodů do tabulky U25.

V seriálu U25 vede po čtyřech kolech Václav Staněk s padesáti třemi body. Miroslava Škanderová na druhé příčce na něj ztrácí sedm bodů, třetí je Kristýna Nechanická se čtyřiceti body.

Absolutním vrcholem čtyřdenního mítinku v Hradištku u Sadské byla Velká cena Prahy s překážkami do 145 centimetrů, která byla postavená jako jednokolová soutěž s finále pro deset nejlepších dvojic. Do takzvané TOP10 tentokrát těsně nepostoupil jeden z nejzkušenějších pohárových účastníků Jiří Skřivan. Ten v základní jízdě s klisnou Flying Star jednou chyboval a od postupu jej dělily necelé dvě sekundy.

První dvojicí, která okusila finálový parkur, byli Jan Štětina a Benito-S. Z první jízdy si přinášeli čtyři trestné body, a přestože napodruhé už nechybovali, stačil jejich výkon až na sedmé místo. S jednou chybou přicházel také Ladislav Arient v sedle Apolla. V druhé části inkasoval trestné body za další shození a pořadí finalistů uzavřel na desáté příčce. Sergei Motygin v sedle Dylana také patřil k těm, kteří postoupili zatížení penalizací za jednu chybu. Podruhé už nezaváhal a dosažený čas v hodnotě 58,41 sekundy znamenal šesté místo. Bez chyb na překážkách se s oběma částmi Velké ceny popasovala Alžběta Vojtková s valachem Caterem Invest. Ani v jedné jízdě však nestihla stanovený čas a se 3 trestnými body v součtu dojela čtvrtá.

Oba parkury z dílny stavitele Jana Šímy vyhovoval Ondřejovi Pospíšilovi, který s Einfachem překonal čistě základní kolo a finále a dosáhl tak na pomyslný bronz. V Hradištku se čistou jízdou v základní části do finále probojovala i zkušená dvojice Vladimír Tretera a Quentin. Napodruhé však přišlo zaváhání, které jim přisoudilo páté místo. Stejný průběh mělo vystoupení Andrey Halíková s Colettou, jen s tím rozdílem, že jich dosažený čas stačil až na pozici číslo devět. Vítězství na tomto kolbišti obhajoval Jan Chýle s běloušem Cool Paradise a začal slibně, když v základní jízdě nechyboval.

Čistě se mu podařilo projet i finálovým parkurem a s časem 58,43 sekundy čekal, jaké výkony předvedou poslední dva startující. Jan Štětina v sedle Verdiho-S ovšem ve finále chyboval a k nule z první části si připočetl čtyři trestné body. Čas dokonce stačil až na osmou příčku.

Jedinou jezdkyní, která tak mohla zmařit obhajobu Jana Chýleho, byla Tereza Mücková. Ta startovala jako poslední a s hřebcem Control Me Karsit předvedla skvělý výkon. Cílem projela s nulou v bezkonkurenčním čase 54,64 sekundy. To jí vyneslo první vítězství v rámci Českého skokového poháru. „Nejen, že jsem dnes poprvé vyhrála. Stála jsem poprvé na stupni vítězů. Už jsem ani nedoufala, že se toho dočkám,“ prohodila po slavnostním vyhlášení výsledků šťastná vítězka. „Ve finále jsem se snažila jet co nejlépe, ale nejela jsem naplno. Nebyla jsem si jistá, zda to bude časem stačit,“ popsala své pocity.

V průběžném hodnocení seriálu se Tereza Mücková s třiceti body posunula na třetí místo. Na druhého Jana Chýleho ztrácí pouhý bod. Od lídra, kterým je Marek Klus jí dělí pět bodů. Nejlepší čtveřici doplňuje Ondřej Pospíšil, jenž má na svém kontě dvacet čtyři bodů.

Kompletní výsledkové listiny najdete zde: https://www.jezdectvi.org/zavody/180524A1 

Kompletní video záznamy uvedených soutěží najdete na webu: www.equitv.cz.

Novinky na e-mail

Nepropásněte žádnou novinku. Všechny důležité informace vám zašleme rovnou na e-mail.

+420 777 247 110