Slavnosti koní 2000

SLAVNÉ „SLAVNOSTI“

Každý sudý rok ožívá chlumecké závodiště svátečními událostmi. V období letního slunovratu pořádá Hřebčín Equus Kinsky Slavnosti koní Kinských. Ty poslední se konaly 18. června 2000 za účasti téměř 4000 diváků.

ZAHÁJENÍ

Slavností koní Kinských roku 2000 zahájil dr. Radslav Kinský v sedle plemenného hřebce 556 DAF Ondráš. Hrabě Kinský, který vloni oslavil již 72. narozeniny, je stále aktivním jezdcem s velkým srdcem koňaře. Jeho doprovod tvořila slavná Selská jízda Janákova východočeského sboru, která se Slavností účastnila s jezdeckými koňmi i s koňmi v zápřeži.

Ing. Milada Barešová s Petrem Půlpánem probírají na hlasatelské věži poslední podrobnosti scénáře.

Dr. Radslav Kinský v čele Selské jízdy salutuje divákům.

Selská jízda je impozantní i dnes.

Dr. Radslav Kinský oficiálně zahajuje Slavnosti.

Ředitel SOUz Kladruby nad Labem ing. František Petřík se představil v roli zdatného a vtipného komentátora.

Na návštěvnost si organizátoři opravdu nemohli stěžovat…

ČTYŘSPŘEŽÍ

O elegantní ukázku královské disciplíny – jízdy se čtyřspřežím – se postarali Tomáš Barták z Hřebčína Favory Benice, Zdeněk Jirásek z JK Robousy a Jan Hrouda z Kolína. Diváci mohli obdivovat nejen krásu zápřeže, ale i mistrné vedení koní jejich jezdci v honební překážkové jízdě.

CHOVATELSKÁ UKÁZKA

Tradiční součástí Slavností koní Kinských je jejich chovatelské předvedení. Vloni byl kromě Červánka (333 Almhirt týnský) a 250 Burbona představen loňský absolvent stodenního testu isabel Polemik Kinský (Červánek – Poesie). Následovala přehlídka chovných klisen s hříbaty. Zvláštní pozornost si zasloužila Nugeta Kinská, která začátkem roku 2000 dala hříbě po francouzském hřebci Alligator Fontaine. Tento hřebec patřil v sezóně 1998 k nejúspěšnějším evropským plemeníkům na skokových kolbištích, v roce 1999 si svými výkony vydobyl titul francouzského šampióna ve skokových soutěžích s jedním z nejzkušenějších jezdců Francie, Erikem Navetem. Hřebeček, který se po něm v únoru v Chlumci narodil, je isabel a díky oboustranně kvalitnímu původu má před sebou velkou budoucnost. V chovatelské přehlídce se představili také koně dalších členů Svazu chovatelů koní Kinských a diváky upoutala ve výborné kondici téměř třicetiletá klisna Hálka (1971) chovatelky Zdenky Ludvíkové z Chřibska u Hradce Králové.

Pavel Liebich s Červánkem.

Hřebeček z Nugety po Alligator Fontaine.

Nugeta s potomkem a jeho kmotrou.

Třicetiletá klisna Hálka (1971) se svojí majitelkou Zdenkou Ludvíkovou z Chřibska u Hradce Králové.

PUSHBALL

Dlouhá léta v našich zeměpisných šířkách neviděnou ukázkou byl „koňský fotbal“ – tzv. pushball. Učni SOUz v Kladrubech nad Labem pod vedením Jaroslava Hurdálka a Miloslava Tomáška nacvičili ukázkovou hru s velkým míčem o průměru 180 cm. Dynamické klání nadchlo nejen soutěžící a přihlížející diváky, ale zřejmě i koně z hřebčína Equus Kinsky, neboť se obrovského žlutého míče vůbec nebáli a statečně jej valili před sebou do soupeřovy branky. Vystoupení se tak líbilo, že o ně projevili zájem pořadatelé celostátní výstavy Kůň 2000 v Lysé nad Labem.

Družstvo bílých valí míč do soupeřovy brány.

Zapáleným hráčským dvojicím bylo někdy i hřiště malé.

Plemeník Ondráš se role rozhodčího zhostil s opravdovou důstojností.

„Mlýn“ v pushballovém podání – aneb kdo s koho?

ČTVERYLKA A DALŠÍ ČÍSLA

K úspěšným ukázkám patřila ukázkově secvičená čtverylka isabel a plaváků chlumeckého hřebčína. Prolínání jezdců při nápadité choreografii zaujalo pozornost diváků.

Výkvět chlumeckého chovu předvádí čtverylku.

Nápadité a elegantní bylo vystoupení Libuše Půlpánové v roli Carmen a jejích kolegů z westernové sekce, kteří v tomto čísle postupně předvedli řadu prvků z reiningu – westernové drezúry.

Libuše Půlpánová – Carmen a Grand Kinský.

Libuše Půlpánová s kolegy z westernové sekce.

Do poslední chvíle napínavé se stalo bariérové skákání. Šest jezdců se na šesti překážkách snažilo skočit co nejvýše. Jediným neporaženým se stal pětiletý hřebec Polemik Kinský, který uhájil barvy hřebčína a s Petrem Půlpánem skočil čistě 160 cm.

Libuška Půlpánová ml. na Ondrášovi.

František Brodský s Heliem nad poslední překážkou.

Petr Půlpán a Polemik Kinský.

Vítězná dvojice – Petr Půlpán na Polemikovi Kinském zdraví publikum.

DOSTIH OSOBNOSTÍ

Je známou skutečností, že dostihy a hlavně překážkové mají v Chlumci své kořeny. Na Slavnostech v roce 1996 se Chlumecké steeplechase účastnili jezdci s nejvyšší možnou kvalifikací – vítězové Velké pardubické steeplechase – Pavel Liebich, František Vítek, Václav Chaloupka, Libor Štencl, Petr Vozáb a Karel Beneš.

Dostihu v roce 2000 se zúčastnily osoby především mediálně známé. Jejich pracovní náplně jsou zcela odlišné, ale vztah ke koním a k jízdě na nich je spojuje. Na chlumeckých koních jsme mohli vidět po boku trojnásobného vítěze VP Pavla Liebicha také herce Václava Vydru, dřívějšího ředitele zpravodajství TV Nova Jana Vávru, poslance Ivana Pilipa či úspěšného účastníka Rallye Paříž – Dakar Jiřího Moskala.

Před zahájením závodu vyzpovídal Ing. Petřík důkladně všechny účastníky. Pan Moskal například vysvětloval, jak se z jeho pohledu liší jízda v závodní Tatře a na koni.

Poslední slovo dostala osoba nejpovolanější – Pavel Liebich, trojnásobný vítěz Velké pardubické.

Dostih odstartoval dr. Radslav Kinský a všichni jezdci se ve velmi rychlém tempu pustili do zdolávání překážek. Symbolický dostih přestal být symbolickým a všichni pánové opravdově bojovali o přední pozice. Závěrečný boj v cílové rovince svedl P. Liebich s V. Vydrou. Rutina je rutina a tak první místo připadlo Pavlu Liebichovi. Je škoda, že se jednalo pouze o ukázkový dostih, neboť tento úspěch by v regulérním dostihu znamenal pro Pavla Liebicha potřebné padesáté vítězství a zisk titulu žokeje.

Dr. Radslav Kinský startuje dostih – Pavel Liebich okamžitě odskakuje ze startovní pozice vpřed.

Celou dobu se Pavel Liebich držel v čele – zde hladce zdolává proutěnku před tribunami.

Václav Vydra se snažil Pavla Liebicha dostihnout, ale zkušenost opět slavila úspěch.

O vítěze a jeho koně bylo dobře postaráno.

UKÁZKOVÁ DRAŽBA

Ukončení slavnostního odpoledne patřilo aukci koní. Divákům se představil nejznámější dražitel koní v České republice, dipl. tech. Jiří Prášil. Vždy elegantní, v černém obleku a v buřince hýřil tento mistr slova vtipnými poznámkami v češtině i v němčině a přitom bedlivě sledoval zvedání rukou v „hledišti“. Nabízení koně svým exteriérem, zbarvením i doprovodným slovem dražitele kupce zaujali, takže po Slavnostech putovali na svá nová působiště. Všichni kupci dostali závdavkem ještě láhev dobrého sektu.

Ing. Jiří Prášil za dražebním pultem.

Pověstné dražební kladívko pana Prášila.

ROZLOUČENÍ

Slavnosti koní Kinských uváděla zkušená hlasatelka ing. Milada Barešová spolu s ředitelem SOUz Kladruby nad Labem ing. Františkem Petříkem. Program odpoledne, který měl značný spád a gradaci, se odvíjel dle scénáře hlavních organizátorů Libuše a Petra Půlpánových, F. Veselého, J. Pavla, P. Liebicha a dalších členů TJ Equus Kinsky. Během celého odpoledne panovala na chlumeckém závodišti příjemná atmosféra a krásné počasí. Diváci vytvořili úžasnou kulisu, takže se i všem účinkujícím dobře vystupovalo.

Do závěrečného defilé se přisli rozloučit všichni, včetně hříbat.

Poteciální majitelky v očekávání dražby…

…a po jejím úspěšném skončení.

Lenka Gotthardová se zdraví s rodinou Pilipových.

Lenka Gotthardová probírá s Janem Vávrou detaily dostihu.

Slavnosti koní ve znamení isabel a plaváků budou mít své pokračování na chlumeckém závodišti opět za dva roky.

Novinky na e-mail

Nepropásněte žádnou novinku. Všechny důležité informace vám zašleme rovnou na e-mail.

+420 777 247 110