Slavnosti koní 2022

Velká sláva zlatých koní Kinských

V neděli  4.9.2022 se do Hradištka sjeli chovatelé koní Kinských aby zhodnotili stav tohoto národního plemene koní. Dopoledne se komisi Svazu chovatelů koní Kinských představilo 65 koní od letošních hříbat, chovných klisen, mladého dorost až po plemenné hřebce. Přehlídka vrcholila od 14 hod vyhlášením prémií těm nejlepším koním. Na vyhlášení navazoval bohatý doprovodný program, který začínal velkou čtverylkou osmi Kinských koní s žáky Jezdecké školy Equus Kinsky.

Poté se chovatelům představili plemení hřebci Nathan a Arn de Gothia-M  pod sedlem a Gasper v jednospřeži. Divácky velmi atraktivní bylo vystoupení   klisen s  letošními hříbaty ve volnosti Hřebčína Equus Kinsky.  Letos se v hřebčíně narodilo devět hříbat, takže dohromady cválalo hezké stádo osmnácti koní. Program následoval vystoupením koni na dvou lonžích, které připravily děvčata z Jezdecké stáje Legacy Buršice. První polovinu programu zakončili spřežení s parádními kočáry, dvě čtyřspřeží , Pavel Hybler s kladrubskými klisnami a Jaroslav Jandl s lipicány a dvě jednospřežní  Vladímír Šturza se zlatým Gasperem a Radka Rydlová s černým kladrubským koněm.

 

Po přestávce program pokračoval vystoupením skokové čtverylky minikoní ze skokového centra minikoní Przechvost. Následovali Parkuristé, čtyři mladí muži ukázali, že skákat se dá i bez koní a na závěr překonali řadu, kterou mezitím personál postavil pro bariérové skákání, které následovalo. Nejvýše doskákala Olga Jirásková s Lavenií, která bezchybně překonala výšku 160 cm. Svůj mistrovský kür, drezurní sestavu na hudbu předvedla Dalita Opatrná s koněm Messim Kinským. Výcvik policejních koní na kladrubských koních představili příslušníci Městské policie Prahy. Následovali kočáry podruhé s vystoupením tentokrát s maratonovými kočáry s názvem  – rychlá kola. Celodenní program vyvrcholil závěrečným ceremoniálem a slavnostním zakončením, nástupem všech vystupujících.

Letošní oslava svátku koní Kinských se velmi podařila. Propojila akci pro chovatele s popularizaci koní široké veřejnosti. Národní přehlídka koní Kinských a Slavnosti koní jsou skvělou akcí pro chovatele děti i dospělé. Velké množství diváků odcházelo nadšení koňmi, bohatým a zajímavým programem ale i 190-ti letou historií tohoto národního plemene, často přezdívaným hraběcím a zlatým. Kůň Kinský přežil všechny společenské změny, režimy a války až do dnešních dnů. Přejeme mu ať je to tak i do budoucna.

Již nyní se můžeme těšit na příští rok. A pokud chcete vědět kdy, sledujte www.kone-hradistko.cz

Zde naleznete plán akcí, které se v Hradištku u Sadské konají a možná si vyberete i nějakou další.

 

Akce se konala pod záštitou hejtmanky středočeského kraje Petry Peckové.

Novinky na e-mail

Nepropásněte žádnou novinku. Všechny důležité informace vám zašleme rovnou na e-mail.

+420 777 247 110