Slavnosti koní 2014

Slavnosti koní v Hradištku

V poslední prázdninový den se 31. 8. 2014 konaly Slavnosti koní. Akce se uskutečnila v areálu Jezdecké školy EquusKinsky v Hradištku u Sadské a k vidění byla řada plemen koní, včetně samozřejmě koní Kinských, jejichž chovatelský svaz tu má své sídlo.

Po více než deseti letech navázali manželé Libuše a Petr Půlpánovi na tradici pořádání oblíbených Slavnostní koní Kinských z Chlumce nad Cidlinou. V 90. letech minulého století a počátkem nového tisíciletí nahradily slavnosti částečně i jezdecké dny, které se v Kladrubech n. L. nemohly téměř 13 konat. Teprve v roce 2004 byla v Národním hřebčíně jejich slavná tradice obnovena.

Současný název Slavnosti koní více vystihl účastníky akce, protože se nejednalo pouze o prezentaci koní Kinských, i když ti zde hráli důležitou roli. Návštěvníci tak mohli spatřit ještě české, holandské, německé či britské teplokrevníky, koně fríské, koně pro pólo, starokladrubské a lipické koně a také minikoně.

Vinetou

Program začínal vjezdem „Vinnetoua“, kterého opticky i hlasově bravurně napodobil Filip Minařík na britském teplokrevném koni jménem Storm 2. Reprezetnovali stáj JS Minařík Dressage. Karel May (1842 – 1912) by měl z jejich vystoupení radost

To nejlepší z chovu koní Kinských

Druhá ukázka patřila koním Kinským a pod názvem „To nejlepší z chovu koní Kinských“ se představili nejúspěšnější koně předchozího dne, kdy probíhala Národní přehlídka koní Kinských. Prémiovaní či jinak pozitivně ohodnocení koně se představili na ruce v následujícím pořadí: pětiletá isabela Ornela Kinská (718 Mineral)v majetku Ing. Lucie Letochové, pětiletá plavka Nuria Kinská (918 Alois) z JŠ EquusKinsky, rovněž pětiletá isabela Tara Kinská (718 Minerál) z chovu a majetku Jiřího Kroutila, sedmiletá plavka Jamajka Kinská (1056 Mailisko) z JŠ EquusKinsky, třináctiletá isabelaTája (2712 Taarlo Kubišta 2) Jiřího Kroutila, devítiletá plavka Lady Jane Kinská (784 Almhirt Kinský = Polemik) a pětiletý isabelLimitas Kinský (497 Div týnský) oba z chovu a v majetku Jany Březinové, desetiletý plavák Nugát Kinský (556 DAF Ondráš) v majetku Andrei Brdlíkové a tříletý isabel Milton Kinský (718 Mineral), z chovu a v majetku Jiřího Kroutila z Markovic u Chrudimi, který se stal na Národní přehlídce nejúspěšnějším chovatelem, neboť si domů odvážel tři chovatelské prémie.

Jump and drive

Jako třetí v pořadí následovala adrenalinová podívaná v podobě soutěže jump end drive – čtyři dvojice jezdců na koni a v kočáře musely absolvovat rychlé parkury – skokové a vozatajské – formou štafetové soutěže. První dvojici tvořily dámy Vendula Šulcová na Comalovi a Tereza Velková v jednospřeží s cobem Treisy, do druhé dvojice patřili Dominika Kellerová s Clipem a Ing. Jaroslav Jandl s Dumanem a Leošem ve dvojspřeží, třetí duo tvořili pánové Petr Půlpán s FaimouseDancem a Pavel Hybler s bělkami Pluto Anemona a Aurica (S Romana LXVI). Poslední dvojice patřila opět něžnému pohlaví a to Kristýně Bartošové s Ramzesema Kateřině Sklenské se čtyřspřežím lipicánů (Favory X, Neapolitano XI, Saraneta a Mikoleta). Po napínavém soutěžení si vybojovala první místo poslední dvojice.

Černé perly

Označení černé perly je v jezdeckém světě nejčastěji používáno ve spojitosti s frískými koňmi. Pod tímto názvem se představila osmiletá fríská klisna jménem TsjerryfanHenswoude ve společnosti svých majitelů Moniky a Leoše Novotných při práci na dvou lonžích.

Jízdní policie

Oblíbenou součástí jezdeckých dnů ve velkých chovech koní, na výstavách koní a při dalších významných příležitostech jsou ukázky výcviku jízdní policie. V tomto případě do Hradištka dorazila Městská policie hl. m. Prahy se šesti starokladrubskými vraníky. Od roku 2007 je v jejích službách již více než dvacet těchto koní, kteří jsou velice odvážní, dobře zvládají speciální policejní výcvik a hlavně svým exteriérem a černou barvou budí dostatečný všeobecný respekt. Pod vedením vrchního komisaře mgr. Luboše Kožíška se představili strážníci inspektoři: J. Jonák na S RosacaVI-16, L. Thím na SoloSaura XVII-28, J. Petrovič na So Seico XVII-47, P. Kopča – So RosemaryXVIII-32, J. Feierová na RomkeFavida VIII-9 a J. Nováková na R Baldingera VIII-22. První ukázka se týkala výcviku a odvážného řešení složitých situací včetně průjezdu ohněm, v další části sehráli mezi s sebou policejní koně a jezdci ukázkový pushbal neboli fotbal na koních. Ještě je třeba MP hl. m. Prahy pochválit za výbornou kondici koní a praktickou kvalitní výstroj koní i lidí.

Drezurní kür

Do Hradištka se kvůli této významné události navrátila Libuška Půlpánová ml., aby předvedla drezurní kür. Tato jezdkyně již více než dva roky sbírá zkušenosti v Německu. Přijela z meklenburského hřebčína Ganschow rodiny Menckeových a představila zde devítiletého hannoverského hřebce jménem Sir Gallanto, se kterým letos přijela na 72 hodin do Panské Líchy na MČR a společně získali bronzovou medaili. K tomu můžeme připočítat jejich další úspěch – letos se stali rovněž vicemistry Meklenburska v drezuře.

Pieter van Diphoorn

Program Slavností koní byl prokládán vystoupeními fríských koní. Dalším zástupcem tohoto plemene byl impozantní hřebec Pieter van Diphoorn jezdkyně Vendulky Šponarové ze stáje Studánka. Tento kůň je často prezentován doma i v zahraničí a velice se líbil na výstavě koní v Offenburgu nedaleko Strasburku.

Mini maxi

Tak jako je napínavá soutěž jump and drive, tak je aktraktivní i skoková soutěž mini maxi. V ní soutěžila čtveřice jezdkyň a to Dominika Kellerová s Clipem, Bára Chloupková s Poisonem Ivy, Natálie Škábová s Fatimou a Kristýna Bartošová s Ramzesem. Jednalo se o absolvování dvou skoků, přičemž druhý oxer se vždy po každém kole zvyšoval o deset centimetrů. Příčku nejvyšší obsadila Natálie Škábová, když za bouřlivého aplausu diváků se svou klisnou Fatimou absolvovali výšku 150 cm.

Cirkus Humberto

Romantickou ukázku si připravila Karolína Havelková na isabeleOriele Kinské v doprovodu letošního hříběte Orory Kinské. Pod názvem čísla Cirkus Humberto se skrývalo drezurní vystoupení doprovázené živou hudbou na trubku otce Karolíny Jiřího Havelky a jeho hudebního kolegy Jiřího Bočka, prvního trumpetisty Ústř. hudby armády ČR. Podmanivá melodie a skotačení elegantního hříběte velmi vhodně doplnily milou ukázku.

Gill polo

Již více než pět let šíří informace a zašlou slávu významné jezdecké disciplíny polo „ Gill polo club“ manželů Šárky a NavedaGillových a jejich týmu. Také diváci v Hradištku mohli shlédnout zajímavou ukázku této hry, která má své kořeny v Persii.

Rej čtyřspřeží

Pass de trois – tak lze nazvat podívanou o třech čtyřspřežích, která v rukou pevně třímali: Kateřina Sklenská, Pavel Hybler a Ing. Jaroslav Jandl. Pohled na tři bílá spřežení lipických, starokladrubských a českých teplokrevníků byl velice hezký a byl připomínkou stále se úspěšněji rozvíjejících soutěží spřežení.

Koňská školka

Další ukázka patřila opět koním Kinským, v tomto případě předvedení na ruce tří klisen s hříbaty, kde kromě koní z JŠ EquusKinsky se ještě ukázala klisna Dasty se Samem – L (po Sinuhet – K) z chovu a majetku Jany Rébové z Prahy.

Parkur minikoní

Velký potklesk sklidila nová kategorie soutěží určených pro minikoně. Stáj Przechwozd, skokové centrum minikoní, připravilo pro pět koníčků skokovou soutěž na ruce. V ní startovali následující dvojice: MacacoPrzechwozd s Pavlou Šamolovou, Natalina s Terezií Pátkovou, La Ina s Bronislavem Šimkem, ManoePrzechwozd s Oldřichem Vlasákem a MarwinPrzechwozd s Bárou Hejhalovou. První kolo bylo pouze zahřívací, počítaly se trestné body za shození překážek a nebyl měřen čas. Druhé kolo získalo na atraktivě měřením času. Vodiči mohli překážky skákat současně nebo je obcházet, každopádně je museli přejít ve správném pořadí, bez zastavování či shazování bariér. Vítězem s nejkratším časem se stal hřebeček MarwinPrzechwozd s Bárou Hejhalovou.

Smíšená čtverylka

Slavnosti koní vygradovaly čtverylkou čtyř koní Kinských a jednoho koně fríského. Obdobou čtverylku absolvovali tito koně v červenci letošního roku v Offenburgu, kde se navíc Limitas Kinský s Janou Březinovu a Nugát Kinský s Petrem Půlpánem zúčastnili i velké mezinárodní čtverylky v rámci Asociace evropských hřebčínů a hřebčinců ESSA (společně s Marbachem, Avanchem, Sierakowem, Haras du Pin, NeustadtDosse a Redefinem). Čtveřici tvořily ještě Oriela Kinská s Karolínou Havelkovou a Markéta Tycová s Lady Jane Kinskou. Krásného fríského hřebce perfektně předvedla Vendula Šponarová. V předposledním čísle vystoupil poslední fríský hřebec StevenfanWiekesHiem manželů Novotných.

Závěrečné defilé

Závěr Slavností patřil defilé většiny zúčastněných koní. Taková zakončení jsou běžná při velkých akcích a výstavách, třeba i na Equitaně v Essenu po večerním Hop Top Show. Ač počasí v dopoledním čase nebylo právě přívětivé, přesto se sešel poměrně vysoký počet diváků. Odpoledne se dokonce objevilo sluníčko a krásně prozářilo příjemnou atmosféru Slavností koní. Na své si přišli i děti, které se vyřádili na dětském hřišti rozšířené pro tuto akci o spoustu dalších atrakcí včetně možnosti jízdy na ponících. Věřme, že byla započata nová tradice, vždy poslední prázdninovou neděli. Ať žijí nové Slavnosti koní 30.8.2015.

Text: ing. Lenka Gotthardová
Foto: Věra Stříbrská

další fotografie z akce k nahlédnutí zde: http://lucasok.rajce.idnes.cz/Slavnosti_koni_-_Hradistko_u_Sadske_-_31.8.14/

Novinky na e-mail

Nepropásněte žádnou novinku. Všechny důležité informace vám zašleme rovnou na e-mail.

+420 777 247 110