Slavnosti koní 2002

Slavnosti koní Kinských v roce 2002

Za přítomnosti Radslava hraběte Kinského a více než dvou tisíc diváků se v neděli 23. 6. 2002 uskutečnily již šesté Slavnosti koní Kinských. Ve Chlumecké steeplechase osobností zvítězil Václav Vydra s Démonem. Dopoledne proběhla Národní přehlídka koní Kinských ku příležitosti 170. výročí založení chlumeckého hřebčína.

PŘEHLÍDKA

Letošní slavnosti byly obohaceny o důležitou chovatelskou přehlídku, která se konala v roce 170. založení hřebčína Oktavinánem hrabětem Kinským (1832).

V šesti kategoriích se představila čtyřicítka koní Kinských, kterou hodnotila odborná komise ve složení: Ladislav Valášek, Otto Dlabola, ing. Karel Regner. Ve skupině mladých klisen zvítězila Tornáda (718 Minerál – 43/498 Soja po 333 Almhirt týnský) v majetku J. Kučery z Lužan. Druhá se umístila Coppola (411Comero – Nancy po P XVI) Aleše Kučery z Podůlší u Jičína a třetí Torina (stejného původu a majetku jako Tornáda).

V kategorii čtyřletých a starších klisen zvítězila isabela Califa – K (Comero – Nolina po Libanon) v majetku Stanislava Zány z Víru, druhé místo získala Arabela Kinská (250 Burbon – SM Alpina po 333 Almhirt týnský), jejíž majitelkou je ing. Věra Stříbrská, mj. dlouholetá fotografka koní. Třetí místo připadlo sedmileté Soje (333 Almhirt týnský – VČ 1296 Scherry po Shagya mimoň. – 9) chovatele a majitele Jiřího Kučery z Lužan. Ten si zaslouží obdiv nejenom jako výborný a obětavý chovatel, ale i jako jezdec, neboť ve svých 74 letech na řadu jezdeckých akcí, včetně chlumeckých slavností, dojíždí desítky kilometrů po kopytě, vždy v krásné uniformě Selské jízdy.

Z klisen s hříbaty se komisi nejvíce zalíbila šestiletá Janellou (250 Burbon – 5-858 Jasava po 38 Diktant – 5) s klisničkou po 333 Almhirt týnský v majetku Pavlíny Zurynkové ze Staré Brádzimě. Druhá příčka patřila zasloužilé chovné klisně Jilmě (23 Varin lipský – VČ 150 Julka po 11 Marin) v současném vlastnictví Josefa Jelínka z Lučic a jako třetí se zařadila isabela Vesna (250 Burbon – 1-602 Linda po 333 Almhirt týnský) Petra Wolfa z Varnsdorfu.

V kategorii ročních hřebečků, kde bylo předvedeno 8 samých isabelů zvítězil Barney Kinský (250 Burbon – 3/165 Elisabeth po 197 Litograf orlický) chovatele ing. J. Bačiny z Dolan, v majetku Hřebčína Equus Kinsky. Druhé místo si svým exteriérem a chody vybojoval Maxim Kinský (250 Burbon – 25/122 Mandy po 142 Quoniam II – 201) chovatelky a majitelky Svatavy Richterové z Nepomuku. Třetí skončil Nicolas Kinský (411 Comero – z matky po 90 Przedswit X – 68) z chovu i majetku Aleše Kučery z Podůlší u Jičína.

Mezi dvouletými a staršími hřebci zaujali vlastně ti nejmladší, doplnění o loňského vítěze Národní přehlídky koní Kinských z Manětína Sarkona Kinského. Porotu zaujala krev francouzských plemeníků. Zvítězil isabel Nagano Alligator Kinsky po francouzském šampiónovi roku 1999 Alligatoru Fontaine z VČ 1702 Nugety Kinské po 250 Burbon. Druhé místo obsadil Maillisko po dalším vynikajícím Francouzovi Fazur Mailovi (po Jalisko B) z VČ 1194 Jilmy po 23 Varin lipský. V obou případech je chovatelem i majitelem Hřebčín Equus Kinsky. Třetí pozici zaujal Sarkon Kinský (556 DAF Ondráš – 43/317 Sága po 332 Husar týnský) chovatelů a majitelů z Prahy, rodiny Benešových.

Z představených plemeníků ve své kategorii nejvíce zaujal 556 DAF Ondráš (109 Dux – VČ 309 Odra po Quoniam II), o kterém je nyní stále více slyšet v souvislosti s úspěšnými starty ve vyšších drezurních soutěžích s Libuškou Půlpánovou.

ZLATÉ ČTYŘSPŘEŽÍ

Prvním a posledním bodem programu, kromě roztomilých mažoretek, byla ojedinělá podívaná na nádherné čtyřspřeží isabel, vedené mistrem opratí Jiřím Kocmanem. Ten společně s Jaroslavem Pavlem připravil speciálně pro slavnosti tuto zlatou čtyřku (Denny z Hřebčína Equus Kinsky, Viktor – manželů Drnkových, klisny M. Bártové Alma a Trnka, matka s dcerou). Podobnou čtyřku mohli diváci naposledy vidět v roce 1990 pod vedením Josefa Bělohoubka.


Mažoretky

Průvod pokračoval představením zástupců Selké jízdy Nechanice Janákova východočeského sboru, jehož praporečníkem je Ludvík Filip. Jel na klisně Mije, která je z chovu J. Knejpa z Předměřic.


Přehlídka Selské jízdy

Odpolední program zahájil osobně Radslav Kinský ze Žďáru nad Sázavou, který později také odstartoval Chlumeckou steeplechase osobností a dekoroval vítěze soutěží. Dr. R. Kinský je zosobněním rodinné chovatelské tradice a nedostižná je jeho noblesa, vřelost a úžasný vztah ke koním a lidem. Všichni členové Svazu chovatelů koní Kinských a Klubu Equus Kinsky jsou moc rádi, že je prezidentem těchto sdružení.


Dr. Radslav Kinský zahajuje odpolední program

Slavnostní odpoledne pokračovalo chovatelskou přehlídkou koní z Hřebčína Equus Kinsky. Po ní přišly na řadu zápřeže, kde se představila náojní pára (Denny a Viktor) z rozpřaženého čtyřspřeží isabel, vedená Jaroslavem Pavlem, příojní páru (svoji Almu a Trnku) předvedla paní M. Bártová a určitě zaujalo i dvojspřeží isabel V. Vosáhla, kde dámy na kočáře nezapomněly na dobové oblečení včetně krajkového slunečníku. Rej spřežení doplnil ještě Robert Moravec, Jaroslav Petr a Ondřej Rain.


Jaroslav Pavel

Pastvou pro oči se stalo pas de deux Libuší Půlpánových, matky a dcery, na tmavých hnědácích Ondrášovi a Avalonovi. Pod vedením Zdeňka Beneše si připravily krásnou drezurní ukázku, kterou sice musely díky vypadlému proudu dojet bez hudby, nicméně v divácích zanechaly silný dojem.


Libuše a Libuše Půlpánovi

Střední odborné učiliště v Kladrubech nad Labem si na chlumeckých koních připravilo ukázku oblíbeného pushbalu, která byla o to aktuálnější, že se s termínem slavností zařadila do fotbalové horečky letošního mistrovství světa. Se 150 cm velkým míčem si to rozdala družstva bílých a zelených a netradiční koňský fotbal skončil nerozhodným výsledkem 1 : 1.

DOSTIH OSOBNOSTÍ

Hlavním bodem programu byla symbolická Chlumecká steeplechase osobností, které se zúčastnili zástupci kulturního a sportovního světa. První místo si dobrou závěrečnou taktikou vybojoval herec Vihohradského divadla, aktivní jezdec a velký příznivec koní Václav Vydra na Démonovi, kterého po celý dostih ovládal pouze na speciální ohlávce bez udidla. Druhá doběhla Olga Veinfurtová s Wagarem a třetí vítěz VP z roku 1993 Libor Štencl s Nutelou, čtvrtý byl trojnásobný vítěz VP Pavel Liebich s Ornelou Kinskou. Herec Matěj Hádek s Nadějí Kinskou byl pátý a celý dostih úspěšně absolvoval nestárnoucí Ludvík Raimond, který vyhrál VP v roce 1954.


Zleva: Ludvík Raimond, Olga Veinfurtová, Pavel Liebich, Radslav Kinský, Libor Štencl, Václav Vydra a Matěj Hádek.

Velmi zdařilou ukázkou byli „čikoši“. Mistři odborného výcviku z kladrubského učiliště Malina, Tomášek a žáci Hladík a Štecher přehnali před tribunami několikrát stádo mladých isabel, plaváků a ryzáků a na závěr všichni absolvovali i skok před tribunami. Odvážné číslo práce s koňmi ve volnosti bývávalo kdysi k vidění na kladrubských jezdeckých dnech…

Vítězem oblíbené ukázkové soutěže mini-maxi se stal nadějný skokan Sarkon Kinský s Miloslavem Vítkem, před zástupcem Selské jízdy Rudou Neumannem s Tarou a členem TJ Equus Kinsky Michalem Mašindou s Cílem. V následné minisoutěži – průjezdu maratonovou překážkou zvítězil O. Rain a před J. Petrem a R. Moravcem.


Miloslav Vítek a Sarkon Kinský.

Diváci byli seznámeni s výsledky dopolední Národní přehlídky koní Kinských a odpoledne byla vybrána „Miss koní Kinských“, kterou se stala Califa – K Stanislava Zány z Víru.


Předvádění klisen před volbou „miss“.

Předposledním bodem programu byla aukce šesti chlumeckých koní. Aukci vedl nejzkušenější český dražitel dipl. tech. Zdeněk Prášil. Koně byli představeni buď pod sedlem, na ruce či v zápřeži a po značném přihazování cen byly novým majitelům koní předány hned kupní smlouvy i s nepostradatelnou láhví šampaňského.


Ing. Zdeněk Prášil.

ZÁVĚR

Závěr slavností patřil Libuši Půlpánové s plavákem Grandem Kinským, v roli Libuše na hudbu Smetanovy Libuše – vlastenečtější by tato ukázka mohla snad být již jen na Vyšehradě…


Libuše Půlpánová s Grandem Kinským.

Celým velmi horkým, ale krásným dnem provázela diváky pečlivě připravená ing. Milada Barešová. Komentování Chlumecké steeplechase osobností a rozhovorů v terénu se tradičně velmi dobře ujal ing. František Petřík, ředitel SOUz Kladruby n. L. Dík za spolupráci patří právě tomuto učilišti, jeho učňům a učnicím, samozřejmě majitelům a zaměstnancům chlumeckého hřebčína a členům místní TJ JK, členům SCHKK a KEK, přátelům z westernového ježdění a mnoha dalším pomocníkům, a hlavně četným sponzorům, bez kterých by se taková velkolepá akce neobešla.


Petr Půlpán a Milada Barešová.

Precizně připravený program, který měl spád, zajímavou náplň, místy napínavý či naopak romantický obsah, nabídl divákům kvalitní pohled na krásu jezdeckého sportu a chovu koní a speciálně nechal nahlédnout do života koní Kinských a snažení a práce jejich chovatelů, jezdců a příznivců.

Novinky na e-mail

Nepropásněte žádnou novinku. Všechny důležité informace vám zašleme rovnou na e-mail.

+420 777 247 110