Slavnosti koní 2017

Zlatá přehlídka a pestré slavnosti 2017

Poslední srpnovou neděli, v tomto termínu tradičně, se sešli příznivci koní Kinských v Hradišťku u Sadské. Konala se zde již 13. Národní přehlídka tohoto plemene a již 5. Slavnosti koní. Sešla se více než padesátka koní Kinských, všechny potěšila vyšší účast klisen s letošními hříbaty. Velmi početné divácké publikum obdivovalo vyhodnocené Kinské koně a dále pak pestrý odpolední program.

za podpory


Národní přehlídka

Přehlídka začala posuzováním letošních hříbat, kterých je díky finanční podpoře Svazu chovatelů koní Kinských letos více. Doufejme, že tomu tak bude i nadále. Dále mohou příznivci těchto krásných a ušlechtilých koní obdivovat klisny ve čtyřech věkových kategoriích, hřebce a valachy ve třech kategoriích.

Koně hodnotí většinou tříčlenná odborná komise, složená z našich či zahraničních posuzovatelů. V letošním roce byl předsedou komise Ing. František Petřík, dlouholetý ředitel kladrubského učiliště, výborný komentátor a hipologický odborník. V komisi dále pracoval Ing. Otakar Vondrouš, který se koňmi a jejich posuzováním zabývá většinu života a Jan Tvarůžek, zkušený chovatel, jezdec a posuzovatel koní. Nejlepším koním udělovali chovatelské prémie, které jsou následně zapsány do průkazu koně. Seznam letošních vyhodnocených koní je k nalezení na www.schkk.cz. Všem umístěným, ale i zúčastněným velice gratulujeme.

Slavnosti koní

Velmi pěkný a pestrý odpolední program sledovalo za slunečného počasí 1500 diváků. Komentáře se ujali Ing. František Petřík a Michaela Renčová. Úvodní třetina byla věnována ukázkám stěžejního plemene. Na začátku programu se divákům naskytl krásný pohled na mnoho isabel, plaváků či ryzáků, kteří se zúčastnili dopolední chovatelské akce, těm nejlepším byly uděleny chovatelské prémie.

Chovatelské a jezdecké centrum Przechwozd představilo své falabelly a koně Kinské v programu „Šmoulí svět“.

V kombinované ukázce drezury a skákání se představili tři hřebci Hřebčína Equus Kinsky Famousdance, Noet Kinsky, Mauricius Kinsky.

Zlatým hřebem Slavností koní byla čtverylka deseti koní Kinských složená od tří chovatelů JS Legaci, Stáj Markovice a Hřebčína Equus Kinsky. Podívaná to byla nádherná, protože nikde jinde neuvidíte, tolik Kinských koní a jejich typických barev pohromadě.

Druhá třetina přinesla pestrý program a pohled na elegantní dámy v dámských sedlech. Karolína Fränkelová se starokladrubským koněm Solo Famara XXI a Kamila Rohánková s fríským koněm Fabian van den Pluum předvedly divákům pěkné pas de deux a to ještě v kombinaci black and white.

Divácky vděčné číslo má vždy kovboj a jezdec Jimmy Magura se svým koněm Marsem.

Na další fríské koně se diváci mohli těšit v podání královny a dvou princezen s hřebcem Aise K, s klisnou Froukje van Zwanenburg a s valachem Bukefalosem Hektor van Ravenbos. Fríští koně jsou populární nejenom v zemi svého původu, ale v podstatě po celém světě, naši zemi nevyjímaje.

Při všech jezdeckých a chovatelských dnech jsou vždy obdivováni koně jízdní policie, kteří jsou vycvičeni k obdivuhodné trpělivosti a osobní odvaze. Městská policie Praha používá hlavně českého teplokrevníka a občas koně starokladrubské, ti druzí mají větší zastoupení v Pardubicích a v Ostravě.

V současné době jsou velmi aktivní chovatelé malých plemen koní a minikoní, Na slavnostech je představila stáj Arco farm v čele s Jarmilou Pozemskou, jinak pilnou organizátorkou a účastnicí mnoha jezdeckých soutěží a vystoupení.

Adrenalinovou soutěží jezdeckých dnů bývá štafetová soutěž jump and drive. Tentokrát velkého závodního ducha ukázaly tři dvojce a to s kočárem a koněm Delonem Jakub Andrs , který tvořil dvojici se Štěpánkou Samkovou na koni Quilet. Druhou dvojici tvořili Václav Svítil s hřebcem Flíčkem a Natálie Němcová na Noblese, třetí soutěžní duo vytvářel zkušený driver Martin Kastner s klisnou Grétou a Adéla Bergrová na Suverenovi, kteří byli nejrychlejší.

V poslední třetině programu mohli diváci ještě jednou vidět dlouholetého nadšeného jezdce a kovboje Jimmy Maguru, tentokrát při práci s lasem a bičem.

Se svými druhými čísly se předvedli členové stáje Arco farm a také dámy v sedle. Velmi zajímavá byla aukce koní. Takový prodej koní existuje v mnoha zemích světa, jen u nás víceméně skončil s obdobím socialismu, od 90. let jsou aukce pořádány zřídka a zpravidla se prodá málo koní. Takže v našich zemích se prodávají koně takzvaně „ze stáje“. Nicméně ukázka byla zdařilá.

Závěrečný ceremoniál patřil všem účastníkům chovatelského a jezdeckého dne. Je to vždy krásná tečka na závěr Šampionátu a Národní přehlídky koní Kinských a Slavností koní. Jsme rádi, že jste se těchto akcí zúčastnili a pokud náhodou ne, máte šanci opět příští rok o poslední srpnové neděli. Těšíme se na vás.

Novinky na e-mail

Nepropásněte žádnou novinku. Všechny důležité informace vám zašleme rovnou na e-mail.

+420 777 247 110